informacje praktyczne

podstronę tą dedykujemy koledze Moniuszko, którzy jako jeden z pierwszych aktywnych czytelników bloga zasugerował nam jej stworzenie. Jednocześnie zapewniamy, że informacje tu zawarte będą oparte na naszych błędach / doświadczeniu, nie stanowiąc przedruku pracy innych.  


Argentyna 


Motocyklowe prawo jazdy dla obcokrajowca w Buenos Aires


Będąc decydujacym sie na wyprawę motocyklową w ostatniej chwili obcokrajowcem można w legalny i dość szybki sposób (3 dni robocze) stać sie posiadaczem prawdziwego, tymczasowego, argentyńskiego prawa jazdy, ważnego w Ameryce Południowej. 

Potrzebne są:

  • Paszport + xero strony z naszymi danymi i strony z pieczątką wjazdową/wizą
  • Certificado de Domicilio - zaświadczenie z policji o zamieszkaniu w Buenos Aires
    • sposób zdobycia: udajemy się na najbliższy miejsca zamieszkania (może być hostel, mieszkanie znajomych itp.) posterunek policji. Pokazujemy paszport i prosimy o dokument.
    • główna niespodzianka: Certificado de Domicilio wypisywane jest na miejscu, ale żeby potwierdzić nasze miejsce zamieszkania - w ciągu 48 godz. zjawi się u nas policjant i jak będzie OK, to wręczy nam papier. Policja może się zjawić w każdym momencie, mamy więc areszt domowy. Na szczęście z reguły przychodzą następnego dnia przed południem :) Podobno, jeśli jest to hostel, to wystarczy tak na prawdę zagadać na recepcji i zostawić paszport, a policja zostawi Certificado recepcjoniście...
    • koszt: 10$ (nie dollars, ale pesos, dla nas 1$ = 0,51 zł)

Miejsce: Autodromo, Direccion General de Licencias, av. Roca 5252

Strona www: Liciencias para conducir 
Dojazd: Linia metra E do końca (Plaza de los Virreyes), gdzie bezpośrednio po wyjściu przesiadamy się do Premetra, czyli tramwaju :) Z centrum Buenos dojazd zajmuje ponad godzinę...
Czynności na miejscu:

  1. Na wizytę w Autodromo obowiązują zapisy, czeka się około miesiąca. Zapisać można się przez stronę www. Kluczowy krok to udanie się do Direccion na 1p. Jest tam nawet osoba mówiąca po angielsku!. Trzeba powiedzieć, że turistas, że Argentyna jest super i że podróż i że spontanicznie itp. My po kilku minutach dostaliśmy zapewnienie, że bez problemu nam pomogą i dopiszą do listy na obecny dzień!
  2. Na miejscu jest tłum ludzi i obowiązuje zasada poruszania się za tłumem. O dziwo nikt się nie pcha i wszyscy stoją grzecznie w kolejkach. Kolejki są wszędzie...
    1. Zdobywamy Certificado Nacional de Antecedentes e Infracciones de Transito, z certyfikatem wracamy do dyrekcji, bo dzięki numerowi wprowadzą nas do systemu
      • koszt: 60$
    2. Idziemy do Admission i zgłaszamy się paniom, że jesteśmy
    3. Czekamy w kolejce do rejestracji (jedyna z numerkami) i idziemy się rejestrować. Osoby pracują tam różne, mniej i bardziej rozgarnięte. Ważne, żeby oznaczyli nas jako Turista i warto zwrócić uwagę na datę ważności prawa jazdy (będzie ważne tyle samo, co nasz pobyt, czyli dla Polaków 3 miesiące). Tutaj też trzeba uważać na literówki. Zrobią nam zdjęcie, zeskanują odcisk kciuka ;)
    4. Obskakujemy po kolei wszystkie gabinety: badanie wzroku, słuchu, psychologiczne, lekarz itp. Odbieramy naszą kartę i płacimy za prawo jazdy
      • koszt: 45$ (na 3 miesiące)
      • czas potrzebny na załatwienie całości: 3 godziny
  3. Udajemy się do szkoły (budynek dalej). Tutaj terminy są "na za kilka dni", ale jak się powie, że turista itp. to dostaje się termin na następny dzień! Szkoła to nic innego jak obowiązkowe wykłady o ruchu drogowym, przez 2 kolejne dni w godzinach 10 - 13:30
  4. Po drugim cyklu wykładów dostajemy z powrotem nasze karty i idziemy na egzamin teoretyczny. Jest baza pytań, z której komputer losuje nam 30, 75% zalicza. Pytania z odpowiedziami (!) są na stronie www, w dziale pytań
  5. Po zdanej teorii jest egzamin praktyczny, tylko na placu. Można przystąpić na własnym lub wypożyczonym motocyklu, ale zdawać musimy na maszynie o pojemności odpowiadającej naszej podkategorii prawa jazdy, a wypożyczyć można tylko 150cc. Egzamin składa się z bardzo ciasnego slalomu (ciaśniejszy i sporej amplitudzie), gdzie nie można podeprzeć się nogą. Potem jest drugi slalom, łagodniejszy i dłuższy, ale musimy go przejechać na czas (<35s)
    • koszt wypożyczenia motocykla na egzamin: 70$
    • czy trzeba wcześniej nauczyć się jeździć motocyklem? Zdecydowanie TAK. Na terenie autodromo można znaleźć ćwiczących na mniejszych placach Amigos. My zagadaliśmy i przejechaliśmy egzminacyjne zadania kilka razy. Nasza ogólna sytuacja była taka, że byliśmy po polskim kursie nauki jazdy (Marta nigdy wcześniej nie jeździła motocyklem), a ja zdałem nawet egzamin w Polsce w dniu wylotu.
  6. Po zdanym egzaminie wracamy do głównego budynku Autodromo, zdajemy karty i czekamy na wydrukowanie praw jazdy (~ 1 godziny!)
    • czas spędzony w Autodromo ostatniego dnia: 10 (kurs) - 17 (wyjście z prawem jazdy)
    • czy do całości potrzebna jest znajomość hiszpańskiego: nie, ale będzie nam bardzo trudno bez znającej hiszpański osoby/tłumacza
Prawdopodobnie, po uzyskaniu nowego stempla wjazdowego (z nową datą) prawo jazdy można przedłużyć, i to w ciągu 1 dnia :)

3 komentarze:

Unknown pisze...

Hello, your trip looks amazing! I plan on doing a similar thing at the end of this year. I was just wondering- were you able to extent your Argentine motorbike driving licenses when they expired after 3 months?

Gryszka pisze...

Hi, after we came back from Chile (and got new 3-months border stamps in Passports) we did extend our driving licences in Perito Moreno city in Patagonia (it took about 15 mins.)

Anonimowy pisze...

Czesc,

A czy podczas zakupu motocykla potrzebne jest prawo jazdy?

Ponadto - czy probowaliscie, macie jakies doswiadczenie - korzystac z polskiego prawa jazdy i/lub miedzynarodowego prawa jazdy?

Pozdrawiam
Michal
pokryfka malpa gmail.com